Aktualności
Jesienne poszukiwania szkodników sosny
W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku rozpoczęły się poszukiwania szkodników sosny. Wystąpienie pierwszych przymrozków to właściwy okres na rozpoczęcie intensywnych działań.
„Termin jest nieprzypadkowy” – mówi Bogusław Gliński Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Białymstoku. „Niska temperatura zmusza owady do opuszczenia koron drzew i poszukania schronienia w glebie, ściółce, a czasem także w zakamarkach kory dolnych części pnia. Wtedy też najłatwiej określić, przeszukując ściółkę u podnóża drzewa, czy liczba owadów nie zagraża miejscowej populacji sosny. Podczas poszukiwań znajduje się tam poczwarki poprocha cetyniaka, strzygonii choinówki czy zawisaka borowca, a także larwy osnui gwiaździstej, beczułkowate kokony boreczników i gąsienice barczatki sosnówki” – podkreślił Naczelnik.
Wszystkie znalezione larwy, poczwarki czy kokony zbiera się i dostarcza się do właściwego zespołu ochrony lasu. Tam specjaliści określają gatunek oraz zdrowotność, żywotność i potencjał rozrodczy znalezionych owadów. Jeżeli zostanie stwierdzone zagrożenie, podejmuje się odpowiednie działania- poszukiwania w sąsiednich drzewostanach lub dodatkowe wiosenne poszukiwania w kolejnym roku.