Aktualności
Czy leśnicy mają swoje święto?
Święto Leśnika widnieje w kalendarzu kilka razy w roku. Liczne źródła podają daty 5 kwietnia (najbliższa niedziela), 5 maja, 1 niedziela czerwca czy 4 października, jednak to święto, jest niestety nieco przyćmione i często łączone z innymi obchodami tj. Dniem Lasów, Dniem Ziemi czy Świętem Drzewa.
Może jednak warto bardziej podkreślać wartość pracy i zaangażowania leśników w zagospodarowanie i zachowanie polskich lasów. Za mało, za rzadko i za cicho o tym mówimy. To właśnie z owoców codziennej pracy leśników korzysta całe społeczeństwo. Korzystają, być może nieświadomie nawet Ci, którzy na co dzień się z nami nie zgadzają.
Wszyscy doskonale wiedzą, iż lasy pełnią wiele ważnych funkcji społecznych, gospodarczych i przyrodniczych, ale zapominają o ludziach - o leśnikach. To dzięki ich działaniom i codziennej służbie, lasów w Polsce wciąż przybywa (obecnie pokrywają one prawie 30% powierzchni kraju). To oni w swojej pracy zajmują się pielęgnacją i ochroną drzewostanów przed szkodnikami, udostępnianiem lasów do celów turystycznych, edukacyjnych i naukowych, ochroną przyrody, dostarczaniem społeczeństwu i gospodarce cennego surowca drzewnego, walką ze szkodnictwem leśnym, jak również ochroną przed pożarami. To oni dbają o utrzymanie ciągłości i trwałości lasów oraz dążą do zachowania pełni ich bogactwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń a jednocześnie umożliwiają bieżące korzystanie z zasobów przyrodniczych.
Obchodzony Dzień Leśnika jest doskonałą okazją do podkreślenia naszego dorobku i pokazania co leśnicy robią „Dla lasu, dla ludzi”. Nasze piękne polskie lasy są niezbitym dowodem na odpowiedzialną, niestrudzoną i oddaną pracę wielu pokoleń leśników.