Aktualności
W lasach trwa szyszkobranie
Zima to odpowiedni czas na zbiór szyszek z drzew stojących. Na terenie Nadleśnictwa Pisz trwa zbiór szyszek sosnowych w Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym (WDN).
Dlaczego właśnie zimą? Wydawałoby się, że bezpieczniej i przyjemniej byłoby się wspinać na drzewa w okresie letnim. Jednak zima to czas, kiedy szyszki czyli owoce sosny są już dojrzałe, ale nasiona pozostają jeszcze zamknięte w szyszkach. Gdy zacznie się okres wegetacyjny i nastaną ciepłe, słoneczne dni szyszki zaczynają się otwierać, a nasiona się wysypują.
Zbiór szyszek z drzew stojących jest dużym wyzwaniem, ponieważ trzeba wspiąć się na około 30 metrowe drzewo, a następnie dosięgnąć szyszek rosnących na cienkich gałązkach w koronie drzew. Pracę tę wykonują profesjonalni zbieracze szyszek i pędów, który mają odpowiednie uprawnienia i specjalistyczny sprzęt do pracy na wysokości.
W Polsce zbiera się przede wszystkim nasiona z drzew iglastych. W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku są to sosna, świerk i modrzew.
Pozyskanie szyszek z drzew stojących jest o wiele droższe od pozyskania nasion z drzew ściętych. Jest to jednak opłacalna metoda zapewniająca wysoką jakość nowego pokolenia drzew.
Wyłączone Drzewostany Nasienne lub tak zwane drzewa mateczne z których również zbiera się szyszki, są wyznaczane w nadleśnictwach przez specjalne komisje składające się z leśników pracujących między innymi w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy. Wybierane są fragmenty lasów o najlepszych właściwościach. Znaczenie tu mają między innymi lepsze (niż u innych drzew) przyrosty drewna, pokrój strzały i wygląd korony. Są to drzewostany o wysokiej jakości, zdolne do obfitego obradzania nasion, chronione i przeznaczone do intensywnej produkcji nasion.
Nasiona pochodzące z wyłączonych drzewostanów nasiennych posłużą do wyhodowania najlepszych jakościowo sadzonek, a następnie do utworzenia nowych pokoleń drzewostanów rodzimego pochodzenia.
Film: Rafał Supiński