Asset Publisher
Kalendarium Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
Prezentujemy najważniejsze daty z historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Kalendarium
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
Rok 1944
W końcu lipca na zlecenie PKWN przystąpiono do organizowania administracji leśnej w Białymstoku. Początkowo był to Wydział Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Urzędu Wojewódzkiego, po miesiącu przemianowany na Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.
Rok 1945
Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku obejmuje obszar 380 tys. ha grupując następujące jednostki organizacyjne: 47 nadleśnictw o przeciętnej pow. 8 tys. ha, 11 tartaków, 2 fabryki sklejek, 1 fabrykę suchej destylacji drewna i terpentyniarnię, 2 gospodarstwa rybackie.
Rok 1950
Pierwsza powojenna reorganizacja; oddzielił się i usamodzielnił przemysł drzewny, gospodarstwa rybackie oraz leśna produkcja niedrzewna; nadleśnictwa, już wtedy w liczbie 52, zostały zgrupowane w 7-miu Rejonach LP: Augustów, Suwałki, Ełk, Łomża, Białystok, Czarna Wieś i Białowieża. Dyrekcja LP została przemianowana na Białostocki Okręg Lasów Państwowych.
Rok 1959
Rozwiązanie Rejonów LP i uzyskanie samodzielności przez nadleśnictwa.
Rok 1960
Powołanie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych (OZLP) obejmującego teren ówczesnego województwa białostockiego. Całkowity obszar wynosił 430 tys. ha i składał się z 67 jednostek organizacyjnych, w tym 1 szkółki zadrzewieniowej, 6 zespołów składnic, 1 ośrodka transportu leśnego. W roku 1961 powołano dla realizacji inwestycji 2 ośrodki remontowo-budowlane.
Rok 1971
Zapoczątkowanie nowej reorganizacji nadleśnictw i leśnictw; w jej wyniku, w roku 1974 z 70 jednostek utworzono 34 jednostki, w tym 28 nadleśnictw, z zachowaniem obrębów; ilość leśnictw zmalała o 40% do 423.
Rok 1975
- Reorganizacja „Lasów Państwowych" w skali kraju. Uległo likwidacji 7 spośród 17 Okręgowych Zarządów Lasów Państwowych; OZLP Białystok przyjął po zlikwidowanym OZLP Siedlce 10 jednostek organizacyjnych.
- 30 stycznia Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wydał decyzję w sprawie podstawowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej na terenie Puszczy Białowieskiej.
- W wyniku administracyjnej reorganizacji kraju powstało 49 województw. Nadleśnictwa OZLP Białystok objęły obszar województwa białostockiego, suwalskiego i łomżyńskiego.
Rok 1976
Na terenie OZLP Białystok utworzono Suwalski Park Krajobrazowy o powierzchni 6284 ha.
Rok 1977
Na terenie OZLP Białystok utworzono Mazurski Park Krajobrazowy o powierzchni 53 655 ha.
Rok 1978
Odłączono 10 jednostek byłego OZLP Siedlce oraz przyłączono 7 jednostek organizacyjnych z OZLP Olsztyn. W skład OZLP wchodziło 37 jednostek organizacyjnych.
Rok 1984
Olbrzymie szkody w drzewostanach spowodowane przez silne wiatry. Pozyskano 2 mln m3 drewna w Puszczy Piskiej, Rominckiej i Boreckiej.
Rok 1987
1 maja na terenie Nadleśnictwa Pomorze wybuchł największy w historii RDLP pożar. Objął on swym zasięgiem 120 ha lasów, w tym pożar całkowity drzewostanu - 80 ha.
Rok 1988
27 czerwca powołano Wigierski Park Narodowy, zmniejszając powierzchnię Nadleśnictw Suwałki i Głęboki Bród. Na terenie OZLP Białystok utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej o łącznej powierzchni 74 447 ha.
Rok 1992
Weszła w życie nowa Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991. OZLP Białystok został przemianowany na Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych (RDLP). W Lasach utworzono Służbę Leśną.
Rok 1993
9 września powołano Biebrzański Park Narodowy, zmniejszając powierzchnię Nadleśnictw Rajgród, Trzcianne, Czarna Białostocka, Białobrzegi, Augustów i Płaska.
Rok 1994
- 19 grudnia powołano pierwszy w Polsce Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Białowieska". W jego skład weszły Nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka.
- 1 maja Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nadał Statut Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe.
- Gwałtowny atak owadów liściożernych (Brudnica mniszka). Zwalczanie chemiczne lotnicze na pow. ponad 90 tys. ha.
- Na terenie RDLP w Białymstoku utworzono Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi o powierzchni 7354 ha.
- W Ośrodku Szkoleniowym Malinówka (Nadleśnictwo Ełk) obchodzono uroczyście 50-lecie Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Rok 1995
14 lutego Dyrektor Generalny LP wydał Zarządzenie Nr 11 w sprawie doskonalenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych.
Rok 1996
- Utworzono Narwiański Park Narodowy. Obejmuje on powierzchnię 6 810,23 ha.
- 23 listopada w Nadleśnictwie Czarna Białostocka otwarto opartą na szwedzkiej technologii nowoczesną wyłuszczarnie nasion. Otwarcia dokonał wiceminister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych wraz z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych.
- Powiększono teren Białowieskiego Parku Narodowego do 10 500 ha, z obszarów należących do Nadleśnictw Białowieża i Browsk.
Rok 1998
Na terenie RDLP w Białymstoku utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej o powierzchni 14 620 ha.
Rok 1999
Huragan o nazwie „Anatol" spowodował szkody w Puszczach Boreckiej i Rominckiej. Pozyskano 750 tys. m³ drewna.
Rok 2001
30 października zlikwidowano poligon wojskowy Czerwony Bór i przejęto jego tereny do zagospodarowania leśnego w Nadleśnictwie Łomża.
Rok 2002
- 4 lipca nad Mazurami przeszedł huragan, który spowodował zniszczenia na znacznych obszarach Puszczy Piskiej, Kurpiowskiej oraz Boreckiej. Zniszczeniu uległo 45,4 tys. ha lasów w kilkunastu nadleśnictwach, co jest największą klęską w powojennej historii polskiego leśnictwa.
- 30 października na obszarach RDLP Olsztyn i Białystok utworzono Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Mazurskie". W RDLP w Białymstoku objął on swym zasięgiem teren Nadleśnictw Pisz i Maskulińskie.
Rok 2004
Zakończyła się trwająca od 2000 r. gradacja szkodników wtórnych ( kornika drukarza) w drzewostanach Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, Augustowskiej oraz Boreckiej. Pozyskano 1mln m³ posuszu świerkowego.
Rok 2011
W listopadzie 2011r. na terenie RDLP w Białymstoku powstał trzeci Leśny Kompleks Promocyjny - LKP Puszcza Knyszyńska skupiający tereny Nadleśnictw: Supraśl, Dojlidy i Czarna Białostocka. W styczniu 2013r. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzję o powiększeniu LKP o Nadleśnictwo Krynki.
Rok 2014
- Jubileuszowe obchody 90-lecia istnienia Lasów Państwowych oraz 70-lecia utworzenia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
-
Decyzja Komitetu Światowego UNESCO o rozszerzeniu Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska na całą puszczę.
Rok 2016
17 czerwca nad północno-wschodnią Polską przeszły gwałtowne nawałnice. Wiatr wywrócił i połamał setki drzew w lasach. Szkody przekroczyły 600 tysięcy metrów sześciennych drewna. Od huraganu najbardziej ucierpiały nadleśnictwa z Puszczy Knyszyńskiej. W Nadleśnictwie Supraśl wiatr połamał 225 tys. m sześc. drewna, w Nadleśnictwie Żednia 180 tys. m sześc. i w Nadleśnictwie Dojlidy uszkodził 110 tys. m sześc. drewna
Rok 2018
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej, na podstawie aneksu do planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Białowieża. Na podstawie wyroku pozyskanie drewna w Puszczy Białowieskiej zostało wstrzymane. Wsiedlono żubry do Puszczy Augustowskiej w ramach projektu Lasów Państwowych: Kompleksowa Ochrona Żubra
Rok 2020
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień zajął ok. 5280 hektarów parku, co stanowi 9,5 proc. jego powierzchni. W akcji uczestniczyło 1500 strażaków, ponad 300 ratowników, a także leśnicy z Nadleśnictw Knyszyn, Rajgród i Augustów. Wykorzystano 6 samolotów gaśniczych (w tym 2 czarterowane przez RDLP w Białymstoku) i dwa śmigłowce Lasów Państwowych, które wykonały prawie tysiąc zrzutów wody. Łącznie z powietrza podano około 870 000 l wody. Była to największa lotnicza interwencja przeciwpożarowa w Polsce od czasu dramatycznej operacji w sierpniu 1992 roku, gdy paliły się lasy koło Kuźni Raciborskiej.
Rok 2021
Wsiedlenie żubrów do Puszczy Rominckiej.
Rok 2024
Jubileuszowe obchody 100-lecia istnienia Lasów Państwowych oraz 80-lecia utworzenia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.