O dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z jednostkami terenowymi administruje lasami północno-wschodniej Polski.

Zasoby leśne

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku znajduje się w północno-wschodniej Polsce na terenie województw podlaskiego i części warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Hodowla lasu

Celem hodowli lasu jest zapewnienie trwałości i wysokiej produkcyjności lasów oraz ciągłości rozwoju i stabilności ekosystemów leśnych, przez stosowanie wzorowanych na procesach naturalnych, metod produkcji sadzonek, odnowienia, zalesienia, pielęgnowania lasu i kształtowania wielowiekowej, zróżnicowanej gatunkowo struktury drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu to dziedzina gospodarki leśnej monitorująca oraz identyfikująca czynniki oddziałujące negatywnie na ekosystemy leśne, a także stosująca różnego rodzaju metody przeciwdziałające tym zagrożeniom.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów. Jednym z głównych produktów gospodarki leśnej z których korzystamy jest drewno. Jest to surowiec naturalny, przyjazny człowiekowi a jednocześnie odnawialny, wykorzystywany na dużą skalę w życiu codziennym, jak i wielu gałęziach gospodarki narodowej.

Urządzanie lasu

W Polsce dziedziną planowania urządzeniowego zajmują się wyspecjalizowane jednostki. Największe znaczenie w tej elitarnej grupie odgrywają pracownicy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi, a w ramach szeroko rozumianej wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej - leśnicy.

Certyfikaty

Gospodarka leśna prowadzona przez Lasy Państwowe jest zgodna z zasadami zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Fakt ten znajduje potwierdzenie podczas niezależnych, zewnętrznych audytów certyfikacyjnych.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Zgodnie z zapisem art. 5 Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa sprawuje Starosta.