Asset Publisher Asset Publisher

Return to Full Page

Pułapki feromonowe- co to takiego?

Pułapki feromonowe służą do ograniczania liczebności oraz obserwacji ilości szkodliwych owadów.

Najczęściej spotykanymi są pułapki na kornika drukarza – szkodnika świerków. Leśnicy wywieszają pułapki wczesną wiosną tak, aby owady budzące się po zimie nie robiły szkód w drzewostanach. Wystawia się je w miejscach nasłonecznionych z dala od żywych drzew świerkowych. Pułapki są różne, najczęściej wyglądają jak długie prostokątne lub okrągłe, segmentowe rury na końcu których umieszcza się pojemnik na owady. W środku pułapek zawiesza się feromon wabiący owady z dużych odległości, które wchodzą do pułapki, po czym wpadają do pojemnika. Pułapki możemy spotkać w lesie pojedynczo lub po kilka sztuk obok siebie, w zależności od stopnia zagrożenia.

Leśnicy proszą o poszanowanie pułapek, które spotkamy podczas spacerów w lasach.

Kornik drukarz atakuje świerki, z których na początku sypią się drobne trocinki a później całe drzewo obumiera. Jak już tak się stanie owad przenosi się na następne drzewa i tym samym może doprowadzić do bardzo rozległych i poważnych szkód w drzewostanach. Dzięki pułapkom feromonowym możemy go zwabić oraz określić w których miejscach jest go najwięcej.

Jedyną skuteczną metodą ograniczania szkód powodowanych przez kornika jest wycinanie i wywożenie z lasu drzew zasiedlonych, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się owadów na zdrowe jeszcze drzewostany.