Asset Publisher Asset Publisher

Położenie geograficznie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku, największa pod względem zasięgu terytorialnego (27 274,06 km2), położona jest w północno-wschodniej części Polski. Administruje lasami na terenie trzech województw: podlaskiego, części warmińsko-mazurskiego oraz na małym fragmencie w województwie mazowieckim.

Powierzchnia gruntów Skarbu Państwa w zarządzie dyrekcji białostockiej wynosi 627 168 ha (stan na 31.12.2024 r.), w tym:

-  powierzchnia leśna – 593 819 ha,

-  powierzchnia nieleśna – 33 349 ha.

W skład RDLP w Białymstoku wchodzi 31 nadleśnictw.

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski (Solon i in. 2018), gdzie różnice w strukturze podłoża i rzeźbie terenu warunkują całościowy charakter danego obszaru, teren RDLP w Białymstoku obejmuje makroregiony:

  • w części północnej – Pojezierze Litewskie, Pojezierze Mazurskie i niewielki fragment Niziny Staropruskiej,
  • w części centralnej – Nizinę Północnopodlaską,
  • w części zachodniej – Nizinę Północnomazowiecką,
  • w części południowej – niewielki fragment Niziny Południowopodlaskiej.

Lasy RDLP w Białymstoku położone są na terenie dwóch krain przyrodniczo-leśnych, obejmujących tereny o podobnej szacie roślinnej i zbliżonym klimacie (Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010):

  • II.  Kraina Mazursko-Podlaska,
  • IV.  Kraina Mazowiecko-Podlaska.

Północna część dyrekcji białostockiej charakteryzuje się krajobrazem młodoglacjalnym ze zróżnicowaną rzeźbą terenu i dużą ilością jezior. W części środkowej i południowej rozciągają się rozległe równiny. Region przecinają rozległe kompleksy torfowisk zajmujące część dorzeczy Biebrzy i Narwi. Zachowały się tam rozległe obszary szuwarów, turzycowisk, zarośli i lasów o charakterze bagiennym. Tereny te są ostoją licznych gatunków ptaków oraz środowiskiem życia łosia, bobra, wydry i innych gatunków zwierząt.

Znakiem rozpoznawczym dyrekcji białostockiej są duże, dobrze zachowane i zróżnicowane przyrodniczo kompleksy leśne. Puszcza Białowieska stanowi najlepiej zachowany kompleks lasu nizinnego w Europie, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe duże kompleksy leśne to: Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Puszcza Piska, Puszcza Borecka i Puszcza Romincka. Są one siedliskiem wielu gatunków zwierząt m.in.: wilka, rysia i żubra.

Lasy naszego regionu są główną ostoją żubra w Polsce. Niegdyś spotykany jedynie w Puszczy Białowieskiej dziś rozprzestrzenił się lub został introdukowany w pozostałych wielkich kompleksach leśnych RDLP w Białymstoku (poza Puszczą Piską)