Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe obejmują obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Powierzchnia parków krajobrazowych na gruntach PGL LP w granicach RDLP w Białymstoku wynosi 88904,34 ha. Są to:

Historia parków krajobrazowych na terenie RDLP w Białymstoku sięga 1976 roku. Wówczas został powołany przez Wojewódzką Radę Narodową w Suwałkach pierwszy taki obiekt w Polsce, częściowo położony na gruntach PGLLP (917 ha). Rok później został powołany Mazurski Park Krajobrazowy (1977r.) na terenie Puszczy Piskiej (15289 ha w zarządzie PGL LP).

  • Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
  • Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
  • Suwalski Park Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
  • Nadbużański Park Krajobrazowy
  • Mazurski Park Krajobrazowy

Spośród 6 parków krajobrazowych znajdujących się w granicach administracyjnych RDLP w Białymstoku – trzy z nich położone są w znacznej części na terenie kompleksów puszczańskich, zarządzanych przez poszczególne nadleśnictwa. Są to: Mazurski Park Krajobrazowy (1977), Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej (1988), Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej (1998). Największą powierzchnią parku krajobrazowego (16824 ha – 19%) zarządza Nadleśnictwo Supraśl. Jest to za sprawą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, który posiada największą powierzchnię w zarządzie PGL LP (61099 ha – 69%). 
W pozostałych parkach krajobrazowych udział lasów państwowych jest niewielki. Generalnie z 31 nadleśnictw RDLP w Białymstoku 14 posiada grunty wchodzące w skład parków krajobrazowych.

Park krajobrazowy może być powołany lub zlikwidowany uchwałą sejmiku wojewódzkiego. W ten sam sposób może nastąpić zmiana granic parku. Uchwała sejmiku wymaga wcześniejszego uzgodnienia z radami gmin, których obszaru dotyczy oraz z właściwym RDOŚ. Uchwała sejmiku powołująca park krajobrazowy określa między innymi jego nazwę, granicę, granicę ewentualnej otuliny, cele ochrony oraz zakazy wybrane spośród wymienionych w artykule 17 ustęp 1 ustawy o ochronie przyrody. Środowisko w parkach krajobrazowych chronione jest zgodnie z wytycznymi zawartymi w planach ochrony parków. Gospodarka leśna na terenach leśnych w granicach parków krajobrazowych prowadzona jest w oparciu o plany urządzenia lasu nadleśnictw uwzględniających ustalenia planów ochrony parków krajobrazowych.

W Polsce obecnie funkcjonują 125 parki krajobrazowe. Połową ich powierzchni zarządzają Lasy Państwowe. W przypadku RDLP w Białymstoku aż 58% powierzchni parków zarządzanej jest przez PGL LP.