Aktualności Aktualności

Dzień Żubra w Gruszkach

Żubr od lat stanowi wizytówkę Puszczy Białowieskiej i jako jej niekwestionowany król, doczekał się uznania w postaci organizacji festynu edukacyjnego pod nazwą „I Dzień Żubra w Gruszkach”, którego głównym organizatorem było Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach, koło Narewki.

W 1919 r. zginął w Polsce ostatni osobnik. Zaledwie 10 lat później dzięki staraniom leśników i przyrodników wrócił do Puszczy Białowieskiej. To dzięki  współpracy i wspólnym wysiłkom udało się przywrócić żubry nie tylko w Puszczy Białowieskiej, lecz także w innych miejscach w Polsce i na świecie.

Jednak festyn ten nie mógłby się odbyć bez współpracy wielu instytucji i podmiotów zaangażowanych w ochronę żubra w Polsce.

I tak 3 sierpnia br. na placu przy siedzibie nadleśnictwa zgromadzili się przedstawiciele wielu środowisk, by razem uhonorować to piękne i majestatyczne zwierzę poprzez dzielenie się wiedzą na jego temat na licznych stoiskach edukacyjnych. Odwiedzający w tym dniu mogli zapoznać się z biologią i zwyczajami zwierzęcia, dowiedzieć się jak bezpiecznie zachowywać się w jego otoczeniu czy na własne oczy zobaczyć odłownię, która służy pracownikom Białowieskiego Parku Narodowego do bezpiecznego przemieszczania żubrów.

Przemieszczając się od stoiska do stoiska każdy uczestnik mógł wziąć udział w grze edukacyjnej, w której po zebraniu ośmiu pieczątek w kolejnych stoiskach instytucji zajmujących się ochroną żubra otrzymywał nagrodę w postaci maskotki Żubra Pompika.

Dziś trudno wyobrazić sobie nasz kraj bez żubra.

Odwiedzające Nas dzieci były zachwycone możliwością poznania autora słynnych przygód Żubra Pompika, dla których Tomasz Samojlik przeprowadził spotkanie, na którym każde z dzieci mogło w prosty i przyjemny sposób, poznając jednocześnie ciekawiostki na temat biologii zwierzęcia nauczyć się rysować Żubra Pompika.

Wyjątkową atrakcją były stoiska miejscowych Kół Gospodyń wiejskich: Jezioranek z Siemianówki, Mikłaszewianek z Mikłaszewa oraz KGW Kalina z Planty. Dzięki ich obecności każdy mógł poczuć smak tradycyjnych podlaskich potraw.

Pierwszy „Dzień Żubra w Gruszkach” odwiedziło około 300 osób. Bardzo wszystkim dziękujemy za uczestnictwo. Mamy nadzieję, że kolejne edycje tego pikniku spotkają się z jeszcze większym zainteresowaniem.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym instytucjom, których obecność i profesjonalizm przyczynił się do stworzenia niezapomnianej atmosfery i zachęciły licznych gości do aktywnego udziału w pikniku.

Szacuje się że światowa populacja żubra (dane z 2022 roku) liczyła ponad 10,5 tyś osobników, w tym ponad 8 tyś. żyło w wolnych populacjach. W Polsce według danych z redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów (2022) ponad  2 600 osobników, w tym niemal 2 400 w populacjach wolnych. W samej Puszczy Białowieskiej wg liczeń, na koniec 2023 roku bytowało około 800 żubrów.

Podziękowania kierujemy do: Nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Hajnówka, oraz Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Koła Naukowego Leśników INL Politechniki Białostockiej, Białowieskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Starostwa Powiatowego w Hajnówce wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną „Region Puszczy Białowieskiej”, Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną z Narewki oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Patronat medialny nad imprezą sprawowało Polskie Radio Białystok oraz TVK Hajnówka.  

Mamy nadzieję, iż „Dzień Żubra w Gruszkach” na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń edukacyjnych regionu oraz w świadomości odwiedzających Puszczę Białowieską turystów i lokalnych mieszkańców.