Aktualności
Żywa lekcja historii w Ciechanowcu
W niedzielę, 17 lipca na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbyła się 12 odsłona cyklicznej imprezy pn. "Zajazd Wysokomazowiecki". Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku reprezentował Zastępca Dyrektora ds. gospodarki leśnej, Pan Zenon Angielczyk.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, skąd uczestnicy Zajazdu przejechali barwnym korowodem przez miasto na teren Muzeum Rolnictwa.
Wszyscy obecni mogli zapoznać się z realiami żołnierskiego życia w epoce napoleońskiej. Organizatorzy wydarzenia przygotowali szereg atrakcji. Były pokazy strzeleckie i szermiercze, obozowisko wojskowe i armatnie salwy, gry historyczno-edukacyjne, kaskaderskie popisy na koniach, a także pokazy tańców i mody z epoki, inscenizacja bitwy pod Krzemieniem, loty balonem na uwięzi i spektakl komediowy.
W Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu uczczono kolejną już, 230. rocznicę wojny w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatnie akordy tego konfliktu miały miejsce m.in. na terenie obecnych powiatów wysokomazowieckiego i siemiatyckiego. 24 lipca 1792 roku pod Grannem-Krzemieniem, doszło do zwycięskiej bitwy wycofującego się w kierunku Warszawy korpusu gen. Zabiełły z wojskami rosyjskimi.
Warto podkreślić, iż tak, jak w każdej ówczesnej armii europejskiej, także w wojsku Rzeczypospolitej podstawę armii stanowiła piechota. Jej szeregi licznie zasilali doświadczeni żołnierze, ale także leśnicy czy gajowi, którzy potrafili profesjonalnie władać bronią palną.
Organizatorzy 12 Zajazdu Wysokomazowieckiego: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana Jablonovianae.