Wydawca treści
Czy znasz swojego najstarszego sąsiada?
Chyba każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że swoich sąsiadów nie wypada nie znać.
Mijamy się z nimi codziennie na klatce schodowej, chodniku pod blokiem czy osiedlowym sklepiku. Czasami prosimy o pożyczenie szklanki cukru, podlanie kwiatów czy przypilnowanie mieszkania pod naszą nieobecność. Są istotnym elementem naszego istnienia. Jednak wśród nas są jeszcze inni sąsiedzi, którzy pod swoją zdrewniałą, pomarszczoną „skórą” skrywają tajemnice o których, być może żaden człowiek nigdy się nie dowiedział. Przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat są świadkami różnych wydarzeń, tych dobrych i tych złych. Można pomyśleć, że to niemożliwe, przecież żaden z naszych sąsiadów nie przeżył kilkuset lat. A jednak. To drzewa rosnące wokół nas, są niemymi świadkami biegu wydarzeń oraz ludzkiego żywota na przestrzeni wieków. Są uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Część z nich jest swoistym świadectwem odzyskania przez Polskę niepodległości, której setną rocznicę obchodzimy w tym roku.
W pędzie dnia codziennego z pewnością nie zwracamy uwagi na drzewa, mówimy sobie „były, są i będą”. Jednak warto rozejrzeć się wokół siebie i poznać historię naszych sędziwych, okazałych sąsiadów.
W cyklu „Czy znasz swojego najstarszego sąsiada?” Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku prezentują wybrane, wyjątkowe okazy drzew ze swojego terenu. Niektóre z nich mogłyby stawać w szranki z krajowymi rekordzistami pod względem wielkości czy wieku a inne skromniejsze i niemniej wyjątkowe okazy, ze względu na swój pokrój lub związane z nimi dzieje